Book Hunting aneb kam za cizojazyčnými knížkami

Vždycky jsem si přála mít doma jednu velkou knihovnu, která se bude rozprostírat podél té nejdelší stěny v obývacím pokoji, a po večerech na ni budu koukat místo televize. Televizi nemám přes patnáct let a velkou knihovnu jsem ještě neměla nikdy. Zatím. Zato máme doma hned několik menších ve švech praskajících knihovniček. Často kolem nich chodím a relaxuju tak, že vylepšuju jednotlivé pozice knížek, aby ladily co do žánru a velikosti. Zároveň už delší dobu pozoruju, že knížky pro dospělé postupně a podvědomě odsunuju do horních poliček, po dvou řadách za sebou. Vytěsňují je tam neustále přibývající nové exempláře zcela jiného žánru, než jsme byli doposud zvyklí: dětské literatury.

Knížky pro děti nepořizuju jen pro svoji dceru, ale vlastně i pro sebe. Jsou pro mě vítaným kompromisem. Zatímco záložka titulu pro dospělé se ani po pár týdnech marných pokusů nedostane dál než na stránku padesát, dětské knížky si můžu v této fázi života vychutnávat hned několikrát denně od začátku do konce. Může to znít ironicky, ale mě to opravdu baví. Dětské knížky mě totiž učí se na svět dívat novýma očima, z jiné výšky: odspodu. Někdo se skrze ně vracívá do dětství, pro mě je to spíš nová šance pochopit, co jsem dříve nevnímala, neviděla nebo už dávno zapomněla.

Májina knihovnička je stejně pestrá jako ta naše. Vedle nezbytných klasických českých knížek pro nejmenší ji postupně zásobuju barevným světem knížek převážně anglických. A přestože zatím číst neumí, není to zbytečné. Tyhle knížky jsou jiné, voní jinak, vypráví jiné příběhy, představují nám jiný svět. Kamarádky se mě často ptají, odkud všechny ty úlovky mám, a tak jsem se rozhodla se s vámi podělit o svá oblíbená místa a přidám i pár takových, která jsem zatím neměla možnost prozkoumat. Pokud máte i vy nějaké tipy, sem s nimi!

Začněme knihovnami. Osobně mě nenapadá jednodušší, ekonomičtější a ekologičtější způsob pořizování knížek, než že si je prostě půjčíme v knihovně. Pominu-li půjčování od přátel. V případě cizojazyčných titulů je ale potíž v tom, že české pobočky městských knihoven nebývají těmito tituly zásobené nejlépe. Nemají nafukovací rozpočty, není se tak čemu divit. Proto mě nadchlo, když jsem relativně nedávno objevila projekt neziskové společnosti ClassActs, která v rámci svých aktivit věnovala vinohradské pobočce Městské knihovny v Praze na 1500 titulů dětské literatury v anglickém jazyce. Jedná se o soubor knížek určených od těch nejmenších až po teenagery. Fond neustále rozšiřují, v rámci kroužku Reader's Club do něj věnují každý měsíc tři nové knihy. Při mé první návštěvě jsem Máje domů přinesla hned čtyři úžasné kousky, v nichž nechyběla ani báječná Brown Bear, Brown Bear, What Do You See? od Erica Carle.

Rozsáhlý fond anglické literatury pro děti má i Křesťanská knihovna na pražském Žižkově. Tam se také brzy chystám.

Pokud byste si přáli nějaké knížky vlastnit a nevadí Vám – stejně jako mně – že už jimi listovaly i jiné dětské ručky než ty vaší ratolesti, pak vězte, že i tady je z čeho vybírat. Velmi kvalitní knížky převážně ze Spojeného království najdete v zapadlém žižkovském knihkupectví Bylo Nebylo – Once Upon A Time kousek od Parukářky. Knihkupectví se specializuje nejen na kvalitní českou literaturu, ale holandský majitel Avi Muyderman v rámci svého koníčku dováží z Anglie pečlivě vybírané použité knížky pro děti všech věkových kategorií. Mezi nimi se najde i pár francouzských a německých knížek. 

Další možností je zamířit do pražských Vršovic, kde se nachází kreativní prostor Výkladní skříň a spolu s ním i Brown Box Books. Americký majitel Jeff Zamoff má plně vybavenou knihovnu převážně amerických titulů pro malé i velké děti.

Ani příznivci francouzštiny a němčiny se nemusí bát, že tyto jazyky všude válcuje angličtina. Krásný výběr knížek a her pro děti z těchto jazyků nabízí útulné smíchovské knihkupectví Amadito & Friends. Knihy mají sice převážně nové, ale najde se i pár vybraných second-hand kousků. Krom knížek pořádají také celou řadu zajímavých doprovodných aktivit, takže se vyplatí je sledovat na Facebooku.

Pokud byste přeci jen zatoužili, abyste doma měli (nejen) anglické knížky vonící novotou, pak vězte, že i tady je z čeho vybírat. Na internetu existuje celá řada e-shopů zaměřených na vše, co souvisí s výukou cizích jazyků pro děti, včetně dětské literatury. Stačí zadat do Googlu potřebné vyhledávací spojení a vybafne na vás hned několik odkazů. Mým oblíbeným a odzkoušeným e-shopem je Angličtina-hry. Najdete tu nejen skvělé hry a materiály všeho druhu, ale hlavně báječné knížky od autorů, které mám nejraději.

Brněnští zase mají šanci spojit příjemné s užitečným: v kavárně Humpty Dumpty si můžou v klidu u kávy s dortíkem listovat knižní nabídkou od Usborne Publishing, zatímco si jejich ratolesti pohrají v místním dětském koutku. Navíc zde tu a tam probíhají i čtenářské akce pro děti, naposledy to byl prosincový worskhop s knížkou My Name is Karamel. Co víc si přát?
Foto: Kavárna Humpty Dumpty v Brně
Osobně se mi také na první pohled velmi líbí knihy od nakladatelství Barefoot Books. Zatím jsem neměla možnost si je prohlédnout naživo, ale po výtvarné stránce i tematicky se mi více než trefily do vkusu. V České republice už mají i svého distributora, tak není problém si je objednat.

A pokud byste si ani ve výše uvedené nabídce nepřišly na své, nezoufejte. Je tu ještě Oxford Bookshop se spoustou knížek pro všechny věkové kategorie, včetně dospělých. Nezaměřují se pouze na angličtinu, ale mají poměrně širokou nabídku i v dalších hlavních světových jazycích. Krom e-shopu je jejich nespornou výhodou i to, že vlastní kamenné obchody v celé řadě velkých měst v ČR, ve kterých občasně pořádají i různé zábavně-vzdělávací aktivity pro děti. 


Přeju vám šťastnou ruku při rozšiřování vaší vlastní cizojazyčné knihovny. A nezapomeňte své děti v četbě motivovat, třeba každoročními soutěžemi Vícejazyčnost je bohatství nebo Books On The Go.


You can find magic everywhere you look. Sit back and relax, all you need is a book.
Dr. Seuss

Štítky: